Czym charakteryzują się buty do narciarstwa biegowego?

buty do narciarstwa biegowego

Oprócz nart i kijków sportowiec zajmujący się narciarstwem biegowym musi bezwzględnie zadbać o jeszcze jeden element ekwipunku – są to profesjonalne i odpowiednio dobrane buty przeznaczone specjalnie do uprawiania tego sportu.

Rodzaje butów do narciarstwa biegowego

Prawidłowo dobrane buty z wiązaniami umożliwiają uprawianie narciarstwa biegowego, a także zapewniają użytkownikowi niezbędny komfort. Są dostępne w zróżnicowanych wariantach różniących się między sobą zastosowaniem. Poniżej prezentujemy listę najważniejszych stylów narciarstwa biegowego wraz z krótkimi opisami.

  • styl klasyczny – jeden z dwóch, obok łyżwowego, podstawowych stylów uprawianych w tym sporcie. Choć używane w nim buty biegowe nie posiadają usztywnienia dla stawu skokowego, w wersji dla początkujących może znajdować się wkładka usztywniająca kostkę. Starsze modele sięgały do kostki, lecz od kilkunastu lat produkuje się wysokie obuwie do stylu klasycznego.
  • styl łyżwowy – drugi z podstawowych stylów narciarstwa biegowego. W odróżnieniu od obuwia klasycznego, używane tutaj buty wyposażone są w ruchome usztywnienie stawu skokowego. Również podeszwa jest twardsza i nie tak elastyczna jak w przypadku stylu klasycznego.
  • styl combi – stanowi połączenie klasycznego i łyżwowego. Stosowane do niego buty mogą być używane w obu stylach lub w tzw. biegu łączonym. Mają nieco bardziej miękką podeszwę niż buty łyżwowe, a usztywnienie jest uproszczone lub możliwe do zdemontowania.
  • nartorolki – kolejny styl łączący w sobie techniki łyżwową oraz klasyczną. Choć możemy zastosować tu buty do narciarstwa biegowego, producenci coraz częściej wychodzą naprzeciw tej specyficznej technice, udostępniając sportowcom obuwie nartorolkowe.
  • backcountry – jest to styl przeznaczony do biegów po nieprzygotowanym terenie – czyli poza utartymi szlakami oraz na nierozpoznanym podłożu. Charakterystyczna konstrukcja używanego do tego stylu obuwia gwarantuje znaczną stabilność i niweluje prawdopodobieństwo wypięcia nart podczas biegu.
admin