Czym są narty skiturowe?

narty skiturowe

Historia nart skiturowych sięga dawnych dziejów. To właśnie na takich nartach poruszali się myśliwi w trudnych warunkach. Do butów przypinali sobie cienkie deski i to wystarczało, aby chodzić po stromych zboczach. Wtedy też odkryto, że sierść niektórych zwierząt np. fok przyczepiona do spodów desek daje możliwość zjeżdżania, ale także dzięki właściwościom włosa możliwość wspinania się. I tak narodził się skituring.

Skituring czym się charakteryzuje

Skituring polega na rekreacyjnym wspinaniu się na górę w nartach oraz późniejsze zjeżdżanie. W ten sposób unikamy stania w kolejkach do wyciągu. Narty skiturowe posiadają taką przyczepność, że można na nich chodzić, jeździć i zdobywać górę. Należy nadmienić, że w obecnych czasach nie stosuje się już skór foczych, ale do tej pory w slangu narciarzy ta terminologia jest stosowana. Jest to jeden z najbardziej popularnych odłamów skituringu – połączenie spokojnej wspinaczki i zjazdu bez mierzenia czasu.

Narty skiturowe

Są podobne do nart zjazdowych. Bardzo prosta budowa, minimalizm, bez specjalnych elementów i specyfikacji. Mocne, średnio giętkie oraz przede wszystkim stabilne. To co, je odróżnia od zjazdówek, to są dużo lżejsze, nie posiadają elastomerów, użebrowań. Zostały pozbawione technologii wykorzystywanych do zjazdów na równych, gładkich terenach. Nie mają takiej sztywności, gdyż używane są do jazdy po puchu i w nierównym terenie. Narty skiturowe męskie nie mogą być krótsze niż 160cm, a damskie i dziecięce mają długość przynajmniej 150 cm. Troszcząc się o bezpieczeństwo do sprzętu skiturowego oprócz profesjonalnych nart należy zwrócić uwagę na odpowiednią odzież, wytrzymałe i wygodne buty narciarskie oraz niezawodny kask z goglami. Skituring to aktywność idealna dla osób ciekawych świata, kochających niezależność i niebojących się zimy.

admin