Deska snowboardowa idealna dla początkujących. Jaka powinna być?

snowboard dla początkujących

Interesujesz się snowboardem, ale nie wiesz, od czego zacząć? Nie masz pewności, jakiego sprzętu potrzebujesz ani jaką deskę powinieneś wybrać na start? Przeczytaj nasz artykuł, by poznać odpowiedź przynajmniej na jedną z tych kwestii!

Jak dobrać pierwszą deskę snowboardową?

Najważniejszymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupu, są wzrost, waga i rozmiar buta sportowca. Panuje pogląd, według którego odpowiednio dobrana deska powinna być na tyle długa, by kończyć się pomiędzy brodą a obojczykiem osoby, która będzie na niej jeździć. Prawda jest jednak taka, że równie ważne kryterium stanowi waga użytkownika. Ponieważ jest to sprawa bardzo indywidualna zarówno dla deski snowboardowej, jak i jeżdżącej na niej osoby, najlepiej wybrać interesujący nas model i następnie sprawdzić parametry określone przez producenta.

Istotnym czynnikiem jest też szerokość deski, którą mierzy się w jej najwęższym miejscu. Ważne, by była ona dopasowana do wielkości buta sportowca. Jeżeli mamy szczególnie duże stopy, poszukajmy deski wśród specjalnie na tę okoliczność produkowanych modeli wide.

Deski snowboardowe posiadają skalę twardości, która najczęściej obejmuje punkty od 1 do 10. Dobrą decyzją na początek będzie zakup miękkiej deski – czyli takiej, której flex oscyluje raczej w dolnej połowie skali. Choć będzie ona mniej czuła w stosunku do swych twardszych odpowiedników, początkującemu snowboarderowi łatwiej będzie nad nią zapanować.

 

Snowboard a styl jazdy

Kolejnym kryterium powinien być preferowany styl jazdy, jeśli więc dopiero zaczynamy przygodę z tym sportem, zróbmy krótki research lub poprośmy o radę pracownika sklepu. Poniżej podstawowy podział desek ze względu na ich właściwości i wykorzystanie.

 

  • freestyle – są to miękkie, symetryczne deski, którymi łatwo manewrować w powietrzu. Dobrze posłużą nam na specjalnie przygotowanej trasie, nadają się też na halfpipe czy skocznię. Nie sprawdzą się jednak w głębokim śniegu, w który mogą zaryć się przednią częścią.
  • all mountain – deski nieco dłuższe niż te typu freestyle. Cechują się uniwersalnością pozwalającą używać ich w zróżnicowanych warunkach – np. zarówno na skoczni, jak i w kopnym śniegu. To dobry wybór, gdy dopiero zaczynamy jeździć na snowboardzie lub gdy nie potrafimy zdecydować, który styl jazdy najbardziej nam odpowiada.
  • freeride – przeznaczone głównie do jazdy po głębokim śniegu, dlatego cechują się wydłużonym przodem i nieco innym wyważeniem, niż ma to miejsce w przypadku pozostałych desek. Dzięki swej specyficznej konstrukcji nie zapadają się w puchu.
admin