Jak dobrać rozmiar butów narciarskich?

dobieranie butów narciarskich

Wielu początkujących narciarzy staje przed trudnym zadaniem, jakim jest określenie i dobranie odpowiedniego rozmiaru butów narciarskich. Przeczytaj nasz poradnik, by dowiedzieć się, jak to zrobić!

Jak prawidłowo zmierzyć stopę pod but narciarski

Pierwszą rzeczą, o którą musimy zadbać, jest zmierzenie stopy – czyli dystansu pomiędzy najbardziej wysuniętym punktem pięty a najdłuższym palcem. Jeżeli nie mamy pod ręką specjalnej miarki do stóp, możemy użyć zwykłej kartki papieru. W tym celu połóżmy ją na podłodze tak, by jednym bokiem przylegała do ściany, a potem, ustawiając się twarzą do wnętrza pokoju, ustawmy na niej stopę w taki sposób, by pięta również dotknęła ściany. Następnie zaznaczmy miejsce, w którym na kartce znajduje się nasz najdłuższy palec. Odległość od tego punktu do końca kartki da nam rozmiar naszej stopy. Zmierzony odcinek możemy następnie porównać z wynikami tabeli umieszczonej na stronie producenta, którego buty narciarskie zamierzamy kupić. Jeżeli żaden rozmiar nie odpowiada idealnie długości naszej stopy i jeśli musimy dokonać wyboru pomiędzy odrobinę za dużym, a odrobinę za małym butem, zawsze wybierzmy ten pierwszy. Zbyt ciasny rozmiar uniemożliwi nam poruszanie palcami, które jest warunkiem koniecznym wygodnej i bezpiecznej jazdy.

Kiedy wybraliśmy już buty i wybieramy się do sklepu, by je przymierzyć, pamiętajmy o założeniu specjalnych sportowych skarpetek, które będą dobrze przylegać do stopy. Buty należy zakładać w pozycji siedzącej. Odepnijmy wszystkie zatrzaski i rozerwijmy rzepy, usuńmy z buta wszelkie wypełnienia w rodzaju gąbki czy zgniecionego papieru, a potem nałóżmy go, odciągając język do przodu. Sprawdźmy, czy język dobrze leży – prawidłowa pozycja to taka, w której boczne elementy buta wewnętrznego zasłaniają go po bokach. Zapnijmy but, przyciskając piętę do wnętrza – w ten sposób zyskamy więcej przestrzeni w jego przedniej części. Następnie wstańmy i wypróbujmy obuwie, przybierając pozycję narciarską – tzn. stając pochyleni na lekko ugiętych nogach. Prawidłowo dobrany but pozwala w tej pozycji na ruch palców, a także powstrzymuje piętę przed wysuwaniem się podczas podnoszenia nogi.

admin