Jak dobrać wiązania do deski snowboardowej?

deska snowboardowa

Wiązania snowboardowe używane są do przytwierdzenia stóp do deski w taki sposób, by podczas jazdy pozostawały one w tej samej pozycji. Sprzęt ten jest więc niezbędny nie tylko do zapewnienia komfortu i szybkości naszych działań na stoku, lecz także do zachowania maksimum bezpieczeństwa. Przed wyruszeniem na zakupy warto więc sprawdzić, na co powinniśmy zwrócić uwagę, dobierając wiązania do snowboardu.

Jakimi kryteriami należy się kierować, kupując wiązania snowboardowe

Prawidłowo dobrane i zamocowane wiązania wychwytują ruchy naszych nóg podczas jazdy, przekazując je następnie desce – w pewnej mierze to od nich zależy więc, czy nasz sprzęt będzie szybko i płynnie reagować na polecenia wydawane przez nasze ciało. Mimo to pierwszą i najważniejszą zasadą właściwego doboru wiązań jest przesunięcie ich na sam koniec listy zakupów. O wiele ważniejszymi elementami naszego wyposażenia są deska i buty – w znacznie większym stopniu determinują one bowiem technikę i komfort naszej jazdy.

Jeżeli posiadamy już deskę snowboardową oraz buty dostosowane do naszych preferencji i uwarunkowań, możemy zacząć przeglądać wiązania snb. Dokonując zakupu, pamiętajmy, że stopień ich twardości musi odpowiadać temu, który wybraliśmy dla pozostałego osprzętu. Warto też zwrócić uwagę na ich rozmiar – w tym celu sprawdźmy dane udostępnione przez producenta i oceńmy, czy wymiary interesujących nas wiązań będą odpowiednie dla wybranych przez nas butów. Jeżeli to możliwe, przed dokonaniem zakupu załóżmy na próbę buty razem z deską i wiązaniami – pozwoli nam to określić poziom naszego komfortu podczas użytkowania zestawu. Ponadto w ten sposób sprawdzimy też, czy płyta wiązań nie jest zbyt szeroka w porównaniu do butów, a także czy zastosowany w nich montaż jest odpowiedni dla naszej deski. Starajmy się, by wszystkie elementy były do siebie jak najlepiej dopasowane – ewentualne szczeliny nie powinny być szersze niż parę milimetrów.

Pamiętajmy, że najważniejsze kryteria wyboru to nasz komfort i poziom kontroli nad używanym sprzętem. To właśnie od nich zależą zarówno nasze bezpieczeństwo, jak i satysfakcja czerpana z jazdy.

admin