Jak dobrać właściwy kask do jazd szosowych?

kask rowerowy

Kask to istotny element wyposażenia każdego rowerzysty, bez względu na to, jaki styl jazdy preferuje. Jest to podstawa bezpieczeństwa zarówno podczas jazdy po mieście, jak i w terenie. Oferta rowerowych kasków szosowych jest urozmaicona. W tym wpisie podpowiemy, na co powinieneś zwracać uwagę podczas wyboru.

Wygoda i bezpieczeństwo

Na początku skupimy się na dwóch podstawowych kwestiach, na które każdy rowerzysta zwraca uwagę. Jedną z nich jest wygoda, która w dużej mierze zależy od odpowiedniego dopasowania kasku. Przed wyborem odpowiedniego produktu należy więc zmierzyć obwód głowy, a następnie dobrać optymalny rozmiar zgodnie z rozmiarówką podaną przez producenta.

Rozmiar to jednak nie wszystko. Nie mniej istotne jest dostosowanie kasku do kształtu czaszki użytkownika. O tym jednak przekonasz się dopiero po przymierzeniu go. Pamiętaj, że nie może być on ani za luźny, ani zbyt obcisły. Nie może uwierać ani obcierać, gdyż wpłynie to negatywnie na przyjemność jazdy. Najlepszy kask to taki, który jest jak najmniej odczuwalny po założeniu na głowę.

Idealnie dopasowany kask ma bezpośredni wpływ również na bezpieczeństwo rowerzysty. Jest jednak kilka innych udoskonaleń wprowadzanych przez producentów, które dodatkowo wpływają na podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Potwierdzeniem tego są różnorodne certyfikaty. Zachęcamy też do tego, aby wybierać kaski rowerowe szosowe sprawdzonych marek, gdyż wtedy mamy pewność niezawodności i wysokiej jakości. W szerokiej ofercie znajdziemy zarówno podstawowe modele, jak i wiele opcji dla zaawansowanych rowerzystów.

Inne ważne cechy kasków szosowych

Bezpieczeństwo i wygoda to priorytetowe kwestie, na które trzeba zwracać uwagę. Jest jednak kilka innych cech, których nie powinniśmy ignorować. Jedną z nich jest możliwość regulacji kasku. Na rynku pojawiło się obecnie kilka nowych systemów regulacji, którymi warto się zainteresować. W przypadku kasków szosowych ważna jest także waga. Oczywiście im lżejszy kask, tym lepiej. Nie należy jednak kierować się wyłącznie kwestią wagi. Nawet nieco cięższy kask zapewni ci komfortową jazdę, jeśli będzie idealnie dopasowany do głowy.

Bardzo ważną sprawą jest również wentylacja, dlatego też zwróć uwagę na ilość otworów. Z kolei kształt skorupy, a więc jak najbardziej opływowy, wpływa na aerodynamikę jazdy.

admin