Jak dobrze wybrać narty?

narty

Prawidłowy dobór nart może znacząco wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo jazdy, a także na szybkie postępy w nauce. Warto więc poświęcić czas i uwagę na dobranie odpowiedniego modelu, który nie stanie się w przyszłości przyczyną naszego dyskomfortu, a z czasem nawet zniechęcenia do jazdy. Przeglądając zróżnicowane oferty nart, zachęcamy do kierowania się przede wszystkim naszymi indywidualnymi preferencjami i parametrami, z kolei odradzamy inwestowanie w sprzęt, który jest aktualnie modny.

Prawidłowa długość i twardość nart 

Narty nie powinny być ani za długie, ani za krótkie. Nie ma niestety idealnej techniki dopasowywania ich długości, jednak z pewnością trzeba mieć na uwadze wzrost, wagę oraz stopień zaawansowania przyszłego użytkownika. Według najprostszej zasady jaką można kierować się przy dopasowywaniu długości desek u mężczyzn, narta, postawiona obok narciarza powinna sięgać do miejsca pomiędzy podbródkiem i czołem. Z kolei u kobiet, narty powinny sięgać do przestrzeni pomiędzy środkiem klatki piersiowej, a nosem.

Jeżeli chodzi o wagę narciarzy, zakłada się, że lżejsze osoby będą miały większy komfort jazdy na nartach krótszych. Sprzyjają one także narciarzom lubiącym skręty i slalomu. Tymczasem, dłuższe deski lepiej sprawdzą się do jazdy osobom cięższym, a także tym ceniącym sobie szybkie zjazdy.

Dodatkowo, warto zwrócić także uwagę na sztywność nart. Tu również istotne okazuje się masa ciała oraz preferowany styl jazdy narciarza. Początkujący powinny wybierać raczej pośród miękkich nart, które ułatwią im naukę skrętów. Natomiast im cięższy jest narciarz, tym twardsze powinny być jego narty. Sztywne narty lepiej spisują się także przy szybkiej i dynamicznej jeździe, które wymaga jednak użycia więcej siły (co jest łatwiejsze przy większej wadze ciała).

Inne parametry 

Innymi bardzo ważnymi cechami wybieranego sprzętu powinna być szerokość nart, a także ich promień skrętu, który decyduje o tym, po jakim łuku będzie jeździć deska. Wybierając model dla początkującego, warto rozważać przede wszystkim szersze narty, które zapewnią większą stabilność i ułatwią naukę jazdy. Z kolei, w przypadku promienia skrętu nart, warto zastanowić się na jakiej skrętności sprzętu nam zależy, ponieważ im większy promień, tym szerszy łuk będziemy zataczać. Oznacza to, że im większy promień skrętu ma narta, tym mniej jest skrętna. Duże promienie są szczególnie polecane początkującym, którzy przy niewielkim promieniu mogliby spotykać trudności w wejściu w skręt, a tym samym zniechęcić się do jazdy.

Wybierając wysokiej jakości narty warto tez zwrócić uwagę na typy, na jakie podzielili ten sprzęt ich producenci. Pośród oferowanych rodzajów nart można spotkać: Easycarver (polecane dla początkujących), Allround, All Mountain (sprawdzające się również w głębszym śniegu, np.: poza stokiem), Race, Crosscarver, a także Freeride. Polecamy także konsultowanie swoich wyborów ze sprzedawcami i profesjonalnymi doradcami klienta w sklepie narciarskim.

admin