Jak się ubrać na stok? Najważniejsze elementy odzieży narciarskiej

uśmiechnięty mężczyzna

Zakup profesjonalnej odzieży narciarskiej jest bardzo ważny. Dzięki niej możemy cieszyć się wygodą oraz komfortem podczas uprawiania sportów zimowych. Odzież narciarska cechuje się różną jakością, dlatego warto dowiedzieć się, jak ją dobierać, aby nie popełnić błędów i nie narazić się na dodatkowe, nieplanowane wydatki. Podpowiadamy, jaką odzież narciarską wybrać.

Jakie funkcje powinna spełniać odzież narciarska?

Odzież narciarska to nie tylko modny dodatek do nart. Jej główną funkcją jest utrzymanie optymalnej temperatury ciała, czyli ochrona zarówno przed przegrzaniem, jak i przemarznięciem, a także ochrona przed wiatrem i wilgocią. Profesjonalna odzież narciarska wykonana jest z nowoczesnych materiałów, dzięki czemu zapewnia odpowiedni komfort termiczny i nie krępuje ruchów podczas uprawiania sportu.

Jakie są najważniejsze elementy odzieży narciarskiej?

Zacznijmy od początku, czyli od warstwy, która bezpośrednio przylega do skóry narciarza. Od wielu lat na rynku dostępna jest profesjonalna bielizna termoaktywna, która doskonale sprawdza się podczas uprawiania sportów zimowych. Chroni ona zarówno przed przegrzaniem, jak i nadmiernym wychłodzeniem, kiedy ciało się spoci. Bielizna termoaktywna efektywnie odprowadza wilgoć i pozwala skórze oddychać. Uzupełnieniem bielizny wykonanej z termoaktywnych włókien są odpowiednie skarpety, które chronią przed przemarznięciem stóp. Narciarz powinien być ubrany „na cebulkę”, dlatego kolejną warstwą powinna stanowić niezbyt gruba, przepuszczająca powietrze bluza np. z polaru. Dolne partie ciała należy odpowiednio chronić przed zimnem spodniami narciarskimi, które powinny być wodo i wiatroszczelne, a także wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia przed przedostawaniem się śniegu pod ubranie. Dobre spodnie narciarskie wyposażone są w szelki i mają wysoki stan oraz pozwalają skórze oddychać. Na stok nie można wyjść bez odpowiedniej kurtki. Kurtka narciarska powinna mieć pas przeciwśnieżny, ściągacze przy rękawach i wysoką stójkę oraz ciepły kaptur, a także musi być wykonana z materiału oddychającego oraz wodo i wiatroszczelnego. Uzupełnieniem odzieży narciarza są oczywiście buty narciarskie, a także:

  • komin, szalik lub maska narciarska,
  • rękawice,
  • kask narciarski,
  • czapka,
  • gogle.

Z niektórych elementów odzieży narciarskiej możemy zrezygnować, np. korzystając z kasku narciarskiego z szybką, nie potrzebujemy już gogli. Często kask jest na tyle ciepły, że możemy też zrezygnować z czapki, a wybierając kominiarkę narciarską, nie musimy kupować komina lub szalika.

admin