Jakie są różnice między damską i męska deską snowboardową?

dla kobet

Każdy doświadczony snowboarder wie, że dobór idealnej deski powinien być zależny od wzrostu i wagi użytkownika, a także od jego umiejętności jazdy. Czy jednak płeć również powinna stanowić kryterium, a jeśli tak, to dlaczego? Odpowiadamy!

Czym różni się damska deska snowboardowa od męskiej

Pierwszą różnicą pomiędzy męskimi a damskimi deskami, jaką zauważamy, jest widoczna na pierwszy rzut oka charakterystyczna estetyka tych ostatnich. Deski dla kobiet często mają subtelniejsze kolory i są ozdobione uroczymi grafikami. Jest jednak oczywiste, że wygląd to ostatnie kryterium, jakie powinniśmy brać pod uwagę podczas doboru deski. Prawdziwe różnice są bowiem bardzo istotne i zdecydowanie powinny stanowić główny czynnik decyzyjny.

Różnice pomiędzy deskami przeznaczonymi do snowboardu damskiego i męskiego wynikają bezpośrednio z różniącej się anatomii kobiet i mężczyzn. Ponieważ te pierwsze zazwyczaj są drobniejsze i delikatniejsze od tych drugich, przeznaczone dla nich deski są o wiele lżejsze, krótsze, bardziej elastyczne oraz miękkie. Dzięki takim parametrom snowboarderka może mieć większą kontrolę nas swoją deską. Oczywiście wiele kobiet cechuje się wagą czy wzrostem charakterystycznym dla mężczyzn, wiele z nich jest też co najmniej w równym stopniu wysportowanych – nawet jeśli jednak wszystkie tego typu podobieństwa mają miejsce, dobierając dla siebie deskę, wciąż powinniśmy pamiętać o różnicach zachodzących w budowie obu płci, np. w kwestii nieco inaczej rozłożonej ciężkości ciała. Ze względu na położony gdzie indziej środek ciężkości kobiety mają np. większą tendencję do skręcania za pomocą bioder – tymczasem mężczyźni w tym celu używają raczej kolan. Kształt deski musi odpowiadać tej formie jazdy tak, by pozostała ona bezpieczna bez względu na płeć sportowca. Również proporcje ciała brane są pod uwagę – szczególnie w przypadku stóp, które u kobiet z reguły są znacznie mniejsze niż u mężczyzn. Dlatego deski przeznaczone dla nich są też odrobinę węższe.

Pamiętajmy, że odmienny kształt kobiecej deski snowboardowej to nie kwestia uprzedzeń czy dyskryminacji – to sposób na zapewnienie nam jak największego bezpieczeństwa i komfortu podczas jazdy.

admin