Kijki jako nieodłączny element wyposażenia narciarza biegowego

kijki do narciarstwa biegowego

Narciarstwo biegowe staje się znowu bardzo popularne. Niegdyś ten sport zimowy uprawiano powszechnie np. na terenach podgórskich i górskich m.in. ze względu na to, że w okresie zimowym trudno było przemieszczać się po zasypanym śniegiem terenie w inny sposób niż na nartach. Wraz z nastaniem łagodnych zim narciarstwo biegowe odeszło na dalszy plan i zastąpiono je narciarstwem zjazdowym. Obecnie jednak nie brakuje amatorów narciarstwa biegowego, dlatego wyjaśniamy, jakie kijki do nart biegowych wybrać.

Po co narciarzowi biegowemu potrzebne są kijki?

Odpowiednio dobrane kijki odgrywają w narciarstwie biegowym bardzo ważną rolę. Kijki są podstawowym napędem podczas poruszania się na nartach biegowych. Początkującym narciarzom biegowym służą one dodatkowo do utrzymywania równowagi. Są one nieodłącznym elementem wyposażenia narciarza preferującego zarówno bieg stylem klasycznym, jak i techniką łyżwową.

Z czego powinny być wykonane kijki do nart biegowych?

Kijki do nart biegowych mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej są to stopy aluminium o różnej wytrzymałości. Tanie kijki biegowe z gorszej jakości aluminium to opcja ekonomiczna, jednak tego rodzaju sprzęt narciarski jest mało wytrzymały i podatny np. na złamania. Droższe kijki najczęściej wykonane są z wysokiej jakości, odpornego na uszkodzenia aluminium oraz aluminium i włókna szklanego. Najdroższe kije narciarskie, z których często korzystają zawodowcy, to kijki karbonowe. Cechuje je wysoka elastyczność, dzięki czemu pozwalają one na dynamiczne odbicia i zyskanie większej prędkości. Alternatywą dla kijków aluminiowych są lekkie i wytrzymałe kije bambusowe. Oferujemy najwyższej jakości sprzęt narciarski dla amatorów i zawodowców. W naszym asortymencie znajdują się także różnego rodzaju kije narciarskie w konkurencyjnych cenach.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając kijki do nart biegowych?

Kolejną, bardzo ważną kwestią podczas wyboru kijków jest ich jakość i długość. Kijki ze słabej jakości aluminium dedykowane są amatorom, którzy dopiero próbują swoich sił w narciarstwie biegowym. W przypadku częstego uprawiania narciarstwa biegowego niezbędny jest zakup wysokiej jakości kijków, co w dłuższej perspektywie czasu okazuje się sposobem na spore oszczędności. Kijki dobieramy do wzrostu oraz masy ciała, bo w przypadku odbicia z dużą siłą kijki z niskiej jakości aluminium mogą się wygiąć lub złamać. Podczas doboru kijków stosowane są różne metody. Najczęściej do narciarstwa biegowego stylem klasycznym dobiera się kijki, które sięgają do ramion narciarza. W przypadku techniki łyżwowej kijki powinny być nieco dłuższe – muszą sięgać na wysokość nosa narciarza.

admin