Samodzielne smarowanie nart. Jak robić to dobrze?

smarowanie nart

Sam zakup nart to dopiero początek zimowej przygody. Aby rzeczywiście cieszyć się nimi długi czas, należy odpowiednio o nie zadbać. Najbardziej istotny jest ślizg, który gwarantuje nam zjazd, a nie stanie w miejscu. Jeśli jeździmy intensywnie, to ślizg nie wystarcza na zbyt długo, jak więc należy smarować narty?

Rodzaje smarów narciarskich

Smar narciarski to substancja, która zmniejsza tarcie pomiędzy ślizgiem nart a podłożem. Smar jest swego rodzaju dodatkową powierzchnią pod nartami. Choć głównym składnikiem smarów jest parafina – która się poddaje różnorodnym procesom fizycznym – to smary możemy podzielić na kilka kryteriów: ze względu na zastosowanie smarów (poślizgowe, trzymające), na sposób nakładania smaru (na gorąco i na zimno), na typ smarów (fluorowe i hydrocarbonowe), na przeznaczenie (snowboardowe, narciarstwo zjazdowe).

Jak smarować narty?

Narty możemy smarować samodzielnie w domu. Potrzebujemy do tego specjalistycznego sprzętu, miejsca i wiedzy. W zakresie sprzętu konieczne jest imadło, żelazko, cyklina, smar do smarowana na gorąco i różne rodzaje szczotek. Dzięki cyklinie możemy usunąć pozostałości ze smaru z naszych nart. Smarowanie nart rozpoczynamy od czyszczenia, czyli usuwania resztek wcześniejszego smaru. Należy użyć specjalnego zmywacza do smaru. Następnie dokładnie szczotkujemy powierzchnię ślizgu, aby odtworzyć jego pory. Po tym etapie nakładamy wybrany przez nas rodzaj smaru i rozprasowujemy go żelazkiem i cyklinujemy. Następnie czyścimy powierzchnię ślizgu na tyle długo, aż będzie ona całkowicie widoczna. Istnieje też opcja smarowana nart na zimno. Nakłada się smar do smarowania na zimno za pomocą odpowiedniej szczotki. Smarowanie na zimno jest zdecydowanie mniej efektywne niż na gorąco, ale i tak zdecydowanie poprawia komfort jazdy. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy na pewno dobrze nasmarujemy narty, możemy skorzystać z porady specjalistów, lub zlecić im wykonanie tej usługi.

admin