Zakup pierwszych nart dla dziecka. Na co zwrócić uwagę?

pierwsze narty dla dziecka

Nadchodzą ferie zimowe, a zarówno Ty, jak i Twoja druga połówka jesteście zapalonymi narciarzami? Sprawdźcie, jak odpowiednio dobrać narty dla dziecka, by zachęcić je do uprawiania tego wspaniałego sportu!

Jakie narty będą najlepsze dla dziecka?

Niestety, w odróżnieniu od zakupu sprzętu dla dorosłych dobór właściwych nart dla małego dziecka jest znacznie bardziej problematyczny. Choć musimy wziąć pod uwagę zarówno wzrost, jak i wagę naszej pociechy, równie ważne są jej zręczność, pewność siebie oraz poziom umiejętności.

Najważniejszymi czynnikami, które powinniśmy rozważyć, są:

  • długość i taliowanie nart,
  • wiązania,
  • buty narciarskie.

Jednym z błędów wyjątkowo często popełnianych przez młodych rodziców jest dobór nart do wzrostu tak, jakby ich potomek był osobą dorosłą. To zaś może stwarzać problemy szczególnie w przypadku małych dzieci. Pamiętajmy – kupując narty dla 3-letniego dziecka, wybierzmy takie, które będą sięgać mu do wysokości pach, czyli zazwyczaj mające wysokość ok. 60-80 cm. Początkujący narciarz musi przede wszystkim czuć się pewnie, zadbajmy więc, by dobrany dla niego sprzęt nie był zbyt długi jak na jego możliwości.

Dla dzieci starszych i bardziej zaawansowanych w jeździe bezpieczny będzie dobór nart sięgających do ramienia, a jeżeli mamy do czynienia z prawdziwym talentem-samorodkiem, który porusza się tak, jakby urodził się z nartami na nogach, możemy wybrać dla niego sprzęt sięgający nosa – czyli zazwyczaj krótsze od jego wzrostu o ok. 10 do 15 cm.

Pamiętajmy, by poświęcić dostateczną uwagę taliowaniu nart, czyli promieniowi ich skrętu. Dla małego i niemającego doświadczenia z narciarstwem dziecka dobrym wyborem będą carvingowe narty dla dzieci, które są stabilniejsze i łatwiej jest nimi skręcać w porównaniu do klasycznego sprzętu.

Równie ważna jest kwestia wiązań – to właśnie one zmniejszą ryzyko kontuzji, jeżeli nasza pociecha upadnie podczas ćwiczeń. W przypadku małych dzieci koniecznie postawmy na wiązania bezpiecznikowe – dzięki nim w razie upadku szybko i bezproblemowo wypniemy buty z nart, co znacznie ułatwi kontrolę stanu malucha i przyjście mu z pomocą. Pamiętajmy jednak, że poziom siły napięcia także i w tym wypadku powinien być uzależniony od wagi dziecka.

W kwestii butów musimy pamiętać o tym, że narty dla dzieci na zwykłe buty sprawdzą się tylko na niskich, pozbawionych stromości wzniesieniach – jeżeli dziecko użyje ich na stoku, może łatwo stracić równowagę i nabawić się kontuzji. Nie kupujmy też za dużych butów w nadziei, że z czasem staną się idealnie dopasowane do stóp szybko rosnącego dziecka – jazda w źle dobranym obuwiu będzie nie tylko niekomfortowa, ale też bardzo niebezpieczna. Dobrze dobrane buty to takie, które są idealnie dopasowane i niezbyt ciasno zapięte – dziecko nie powinno też bezproblemowo unosić w nich pięt.

admin